Godenza Romagna Sangiovese Superiore DOC, (NoeGod19)

Druvorna till detta vin kommer från ett enskilt vingårdsläge som heter Godenza. Vinrankorna är planterade 1999 och jordmånen består till en tredjedel av sand och densiteten är 4.500 vinrankor per hektar. Vinerna från Noelia Ricci är framställda med hållbara metoder. Årlig produktion av detta vin är cirka 13.000 flaskor.
2019
100% Sangiovese (Emilia Romagna)
13%
Rött vin
Fiumana di Predappio i Forli
 
300-340 meter över havet
Kalkrik jordmån med inslag av gul lera och sand
5000 kg / hektar
För hand
Inledande jäsning i rostfria ståltankar med 28 dagars skalmaceration varefter den malolaktiska jäsningen tar vid
Slutlagring för detta vin sker i 8 månader på rostfria ståltankar och minst 12 månader på flaska

Kommentar

Ljusröd färg
Fruktig doft av körsbär, örter, lakrits och mineralitet
Vinet har en smak av körsbär, örter och lakrits med vital syra och välbalanserad strävhet.
Servera gärna detta vin till rätter av stekt kyckling som är baconlindad med tillhörande bulgur och en kräm på rostad paprika.
Ladda hem produktblad som PDF

Priser för restauranger

209.00
261.25

Nyheter

2025-11-06
Nya resor med Dina Vingårdar 2026
Vi importerar ju inte bara fantastiska viner, utan gör också vinresor till världens alla hörn genom vår resebyrå Dina Vingårdar. Två resor för 2026 är nu öppna för bokning, dels resan till Japan som går i april, dels en resa till norra Italien och Österrike som går i september.
Läs mer

Visste du att..

Världens första kända preventivmedel tillverkades av en krokodilpung i Egypten 2000 före Kristus.

Information om alkoholhaltiga drycker


Vinoliv Import innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som har fyllt 25 år.

För att besöka sidan måste du bekräfta att du är 25 år eller äldre genom att klicka på knappen nedan.